Ofis

Telefon: +49211 976 358-19
Faks: +49 211 976 358-24
Adres: Goethestr. 30 40237 Düsseldorf

Acil Durumlar

+49 157 782 866 71

AB Mavi Kart – Akademisyenler için göç fırsatı

Temel Bilgiler

AB Mavi Kart, 2012’den beri bu şekilde Almanya’da oturma izni verilen özel amaçlara yönelik bir oturma iznidir.

Yüksek nitelikli üçüncü ülke vatandaşlarının Almanya’ya göçünü kolaylaştırmayı amaçlamaktadır. Ayrıca yerel işgücü piyasasını iyi eğitimli çalışanlar için daha çekici hale getirmeye ve vasıflı işçi eksikliğini gidermeye yardımcı olur. AB Mavi Kartı, herhangi bir AB devletinin vatandaşlığına sahip olmayan üçüncü ülkelerden kişilere yöneliktir.

Yasal Dayanak ve Gereksinimler

AB Mavi Kart gereksinimleri, Alman İkamet Kanununda geniş ölçüde belirtilmiştir. Gereksinimler aşağıdaki gibidir:

  • Tamamlanmış Üniversite Eğitimi: Bu eğitim Almanya’da alınmazsa, üniversite eğitimi kabul edilmeli veya Almanya’da tamamlanmış bir üniversite eğitimine benzer olmalıdır
  • İstihdam Sözleşmesi veya Bağlayıcı İş Teklifi
  • Asgari Brüt Maaş: Belli bir gelir düzeyine ulaşılırsa veya teklif edilirse, Alman Federal İstihdam Bürosunun onayına gerek yoktur. Bu yılın maaşı 56.800,00 Euro’dur. Bilişim uzmanı veya doktor gibi meslekler için 2021’de yıllık maaş minimum 44.304,00 EUR olarak belirtilmişdir.

AB Mavi Kartının Geçerliliği

Mavi Kart, iş sözleşmesi süresi artı üç ay, ancak maksimum dört yıllık bir süre için verilir. Ön koşullar karşılanırsa bir uzatma mümkündür. İstihdamın ilk iki yılı içinde yapılacak bir iş değişikliği yetkili göçmenlik makamına bildirilmeli ve bu makam da yazılı onaylarını vermelidir.

AB Mavi Kartının Avantajları

  • Yerleşim iznine hızlı geçiş: Almanya’da bir AB Mavi Kart sahibi olarak kalıcı bir ulusal oturma izni başvurusunda bulunabilirsiniz. Gereklilik, 33 ay boyunca yüksek nitelikli bir işte olmak ve eşzamanlı olarak bir emeklilik programına ödeme yapmış olmaktır. Yeterli Almanca bilgisine sahip (Seviye B1) kişiler, 21 ay sonra yerleşme iznine başvurabilirler.
  • AB içinde ve dışında hareketlilik: En az 18 ay boyunca bir AB Mavi Kartına sahip olduğunuzda, yüksek nitelikli istihdam amacıyla başka bir AB Üye Devletine vizesiz girmenize ve orada bir ay içinde AB Mavi Kart için başvurmanıza izin verilir . Bu avantajı aile üyelerinize de verin. Ayrıca AB Mavi Kart sahibi, AB üyesi olmayan bir ülkede ikamet unvanını kaybetmeden 12 aya kadar kalabilir, bu durum aile üyeleri için de geçerlidir.
  • Aile Birleşimi: Ülkeye girmeden önce Almanca bilmiyor olsalar bile eşlere oturma izni verilebilir. Ayrıca, eşler herhangi bir kısıtlama olmaksızın derhal bağımlı veya bağımsız bir işe girme hakkına sahiptir.

Prosedür

  • Halihazırda farklı bir ikamet unvanı altında Almanya’da yaşıyorsanız: ikamet yerinden sorumlu göçmenlik dairenizle iletişime geçin
  • AB üyesi olmayan ülkelerde yaşamak: önce Almanya’daki yetkili Almanya Büyükelçiliğinde çalışmak amacıyla vize başvurusunda bulunun. Almanya’ya geldikten sonra vize süresi dolmadan AB Mavi Kart başvurusunda bulunun (Büyükelçilik, Almanya’ya gelip Mavi Kart başvurusu için kısa süreli vize verecektir).
  • Başka bir AB Üye Devletinden AB Mavi Kart sahibi üçüncü ülke vatandaşları: Almanya’da çalışmak 18 aydan sonra mümkündür, başvuru bir ay içinde yerel göçmenlik bürosuna yapılmalıdır

Copyright by Hülya Oruç

How we do help?

O.Law provides legal advice and issues the documents needed for it’s clients when applying for the EU Blue Card. By nature there are many questions before applying for such a visa. The German offices are known for their bureaucratic and sometimes not easy procedures. Please do not hesitate to contact us in case of needing assistance.

O.Law is a modern and dynamic law firm working in cooperation with highly motivated, professionals offering legal advice in the heart of Dusseldorf. We are characterized by our cooperation with a tax advisor and a network of lawyers in Eastern Europe.

O.Law supports in all legal requests regarding commercial law, focusing on our international cooperation. In view of the intensity of German-Turkish trade relations and the importance of them, we established a Turkey Desk.

Solutions that are efficient and economically sensible, with creative approaches are defining O.Law’s hallmarks. O.Law offers legal services in German, Turkish  and English and can support double culturally. To speak a common language is important to us.

O.Law – International Law Firm

Attorney at Law Hülya Oruç, LL.M.

Goethestr. 30

40237 Düsseldorf

+ 49 211 976 358 -19

info@olaw.eu

www.olaw.eu

O.Law is a law firm based in Düsseldorf. Working for entrepreneurs worldwide, making their dreams come true.

We speak your language

Mail us: info@olaw.eu

Call us: +49 211 976 358 – 19

www.olaw.eu